BÖLÜM VIII  DOĞADA TEMİZLİK

ÖNERİLER

Üstünüzü ya da elbiselerinizi yıkamak için su kaynaklarından en az 60 m uzağa gidin ve mümkünse sabun kullanmadan veya çok az sabun kullanarak temizliği gerçekleştirin. Çöplerinizi taşımak için yanınızda mutlaka büyük ve kalın bir naylon çöp torbası bulundurun. Konserve yiyecek kutuları hakkında eski bir kural vardır…

  “EĞER KONSERVE KUTULARINI DAĞA DOLU OLARAK TAŞIYABİLİYORSANIZ,
BOŞ OLARAK GERİYE GETİREBİLİRSİNİZ.
 “

maalesef ….      Bu manzara sizden öncekilerin yaptığı  …

 Doğa yürüyüşlerine katılanlar genellikle ateşin külleri arasında alüminyum folyolar dahil bütün çöplerini toplayıp geri getirirler. Yolda gördüğünüz çöpleri de kimin bıraktığına bakmaksınız taşıyabildiniz kadarını geri getirmeye çalışın. Çöpleri asla gömmeyin, tuvalet çukurlarına ve kaya yarıkların atmayın. Tuvalet ihtiyacınızı gidermek için su kaynağından en az 60 m uzağa gidin, yaklaşık 20 cm derinlikte ve 25 cm çapında bir çukur açın. Kullandıktan sonra kazarken çıkardığınız toprakla doldurun. Kullandığınız hijyenik ped gibi kişisel temizlik malzemelerinizi hava geçirmeyecek naylon torbalarda saklayın. Karda ise ağaçlık vb. göze çarpmayacak ve kamptan uzata bir tuvalet sahası arayın. Çöpleri yağan karla örtülmeden önce mümkün olduğu kadar çabuk toplamaya çalışın. Doğada temizlik ürünleri, içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle, çok dikkatli kullanılmalı. Bütün kimyasallar, temiz bir suya zarar verebilir. Bu yüzden doğada sabun kullanımını minimumda tutmak gerekir. Bir bez kullanarak çok az bir sabunla silinerek banyo yapabilirsiniz. Tuvalet kağıtları da çöp torbasında taşınmalıdır.

UZUN KAMP DÖNEMLERİNDE
Giysilerinizi,bir derenin akıntısı içinde birkaç dakika tutup hafifçe çitileyerek de yıkayabilirsiniz. Çorap ve iç çamaşırı yıkamak içinse, bir kabı veya kalın bir naylon torbayı leğen gibi kullanabilir ve böylece çok daha az sabun harcayabilirsiniz.

BUNLARA DİKKAT
* Yemek yediğiniz kapları vakit geçirmeden suyla durulayın. Böylece çok az sabun harcayarak kolayca temizleyebilirsiniz. Yemeği bitirir bitirmez kapları sıcak suyla doldurup ya hemen yıkayın ya da yağlı kısımların kabarması için biraz bekleyin.

* Bulaşık sularını su kaynaklarından ve bitkilerden mümkün olduğu kadar uzağa dökün

* Bulaşık yıkamak için taşıyacağınız metal ya da plastik bir bulaşık süngeri bulaşıkları yıkarken büyük bir kolaylık sağlar

* Mutfak malzemelerini kum, çakıl ya da otlarla temizlemeyin.

* Yanınızda bir su bidonu taşırsanız, temizlikte kullanacağınız su için defalarca su kaynağına kadar gitmez zorunda kalmazsınız.

 TEMİZ TUTUNUZ…Kirletmeyiniz, gerekiyorsa temizleyiniz