BÖLÜM VII  DOĞADA BESLENME

GIDA SEÇİMİ

Trekking yaparken taşıması kolay ve yüksek enerji sağlayan yiyecekler seçilmeli.

Enerji sağlamak iç in molalar sırasında çeşitli yiyecekler yenebilir. Bu yiyeceklerin karbonhidrat, özellikle de kanakarışmasının çabuk olması bakımından glikoz yönünden zengin olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanında çeşitli mineraller yönünden de zengin olmalıdırlar. Kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, çikolata gibi yiyecekler ve limonlu, şekerli içecekler bu tip besinler arasında sayılabilir. Hazır makarna, kavurma, soya eti, konserve ton balığı, sardalye yoğurt, fasulye, barbunya, çeşitli kahvaltılıklar, mantar ve pişirilmeye hazır konserve türleri size gerekli enerjiyi sağlayacak diğer yiyecek alternatifleridir.

İçecek olarak; su hazır kahve, yoğun meyve şurupları ve süt tozu denenebilir. Yürüyüş sırasında terlemeyle sıvı kaybedildiği için sıvı alımına da önem verilmelidir. Matara taşımak, yolda rastlayacağınız pınar ve çeşmelerden taze su almanızı sağlayacaktır. Hafif plastik kaplar ezilebilecek gıdalar (Krakerler, muz, yumurta, peynir vb. ) için kuıllanışlıdır. Ezilme tehlikesi olmayan gıdalar için en uygun seçim ise su geçirmez poşetlerdir.

 

Eğer kamp yapacaksanız ormanda yaşayan hayvanlara karşı dikkati olun. Ayı ve kemirgenler yiyecek kokusu aldıklarında naylon torbaları, çantalar hatta çadırları bile parçalayabilirler. Ateş yakmanız gerekiyor ise son derece kontrollu bir şekilde bunu yapabilirsiniz ancak ayrılırken ateşin kesinlikle söndüğünden ve yanarken de etrafa sıçramayacak, tehlike yaratmayacak şekilde olmasına çok dikkat edilmelidir. Yiyecek çantanızı bir ağaç dalına asarak ya da yere dikeceğiniz bir çubuğun üstüne bağlayarak hayvanlardan koruyabilirsiniz. Yiyecek çantanızı ağaç dalından 120 cm kadar aşağıya ve yerden 180 cm kadar yükseğe asarak hayvanlara karşı az da olsa bir koruma sağlayabilirsiniz. Yemek pişirdiğiniz yerin uyuduğunuz yerden uzakta olmasına dikkat edin. Ayrıca yiyecek kutularının kapaklarını veya naylon torbalı yiyecek ambalajlarını, koku girmeyecek şekilde sıkıca kapatmaya özen gösterilmelidir.

 

100 gr da kaç kalori:
Kuru üzüm
Kuru kayısı
Kuru hurma
Ceviz içi
Badem
Antep fıstığı
Çikolata
Fındık
Makarna
Soya eti
Ton balığı
Yoğurt
Fasulye
Kaşar peyniri
Dil peyniri
Sucuk
Salam
Mantar
290
260
305
650
598
594
550
634
85
403
249
95
340
413
290
452
450
15