Bölüm VI  DOĞADA KONAKLAMA

Doğada konaklama, genellikle çadırlarda ya da hava güzel ve koşullar da uygunsa, uyku tulumları içinde gerçekleştirilir. Doğada size zarar verebilecek çok az canlı vardır. Onlar da sizden bir zarar gelmediği sürece size zarar vermezler.

Kampcılıkta en temel unsur doğaya saygıdır..Bir yandan konforunuzu düşünürken diğer yandan da ortamın doğallığına zarar vermemeyi öncelikleriniz arasına alacaksınız. Bizlere böylesine mutluluk veren doğal güzelliklere saygı göstermek, birinci görevimiz olmalıdır. Bu da ancak eğitimle pekişmiş, bilinçli yapılan bir kampçılıkla mümkün olabilir…

ÇADIRLAR

Bir çadır edinmek isterseniz bilmeniz gerekenler:* Çadırınızı uzun süre ıslak olarak saklamayın. Islak toplamak zorunda kalmışsanız ilk fırsatta kuruması için
açın. Su geçirmez kaplaması bozulur. Çadırı kurutmak için en iyi yöntem kurmaktır.
* Çadırı güneş altında uzun süre bırakmayın.
* Çadırı kuruturken çadırın içinde kalacak alanı temizleyin. Hem rahat uyursunuz hem de çadırın zemini bozulmaz.
* Yıkamanız gerekirse kesinlikle deterjan kullanmayın. Su geçirmezlik özelliğini kaybeder. Sünger ve su yeterlidir.
* Kamp için yola çıkmadan önce, çadırı açarak kontrol edin.
UYKU TULUMU 

Uyku tulumu ve mat ikilisi kampçılık hayatının vazgeçilmez iki unsurudur. Bu malzemeler olmazsa doğada kamp yapmanız imkansız olur. Tulumların en önemli görevi havayı hapsederek vücudun etrafında tutmak, böylece ısıyı korumaktır. Bu görevi de yapısındaki dolgu malzemesi gerçekleştirir. Uyku tulumları işte bu dolgu malzemesine göre kaz tüyü ya da elyaf tulumlar gibi çeşitlilik gösterirler. Çok çeşitlilik gösteren uyku tulumları da nerelerde, hangi aktivitelerde, hangi ısı derecelerinde kullanacağınıza göre değişiyor. Tulumların ağırlıkları cinsine göre 700 gr. ile 2 Kg.  arasında olmaktadır.

MATLAR

Matlar ise çadır içinde, çadırın tabanıyla uyku tulumu arasında yerleştirilen kapalı hücrelerden oluşan bir yapı ile hava izolasyonunu sağlar. Ezilmelere ve katlanmalara karşı çok dayanıklıdırlar.

 

KAP KACAK
Kamplarda kullanılan tencere, tava gibi pişirme kapları eduossal tekniğiyle üretilir. Bu, iç kısmın çelik, dış kısmın alüminyumdan imal edilmesi anlamına gelir. Çelik pişirme yüzeyi kazımaya dayanıklı ve sağlıklıdır. Dıştaki alüminyum kaplama, ısının daha iyi dağıtılması ve emilmesini sağlar. Özel olarak yapılmış ocaklar kampçılar için idealdir.