BÖLÜM V  GEZİ SIRASINDA

* Doğada olduğunuzu fark edin ve onu doyasıya yaşayın
* Gruba uymaya çalışın ve vücudunuzu dinleyerek gereksiz zorlamalardan kaçının. Küçük bir sakatlanma neşenizi kaçırabilir.
* Köylülerin zaman ve yol tarifleri kendilerine hastır. Bıktırmadan ama çok sorarak doğruyu bulmaya çalışın.
* Ekili dikili yerlere özen gösterin ve izin almadan hiçbir şey koparmayın ve toplamayın.
* Yalnız başınıza parkur dışına çıkmayın ve çıkarsanız rehberinize nereye gittiğiniz ve ne zaman döneceğinizi mutlaka haber verin

TEK BAŞIMA GİDEBİLİRMİYİM ?
Kendinize yeteri kadar güveniyorsanız,kondisyonunuz yerindeyse, yeterli teknik bilgiye sahipseniz, araç ve gereçleriniz varsa, parkuru tanıyorsanız ve yeterince deneyimliyseniz tabii ki gidebilirsiniz. Ancak profesyonel değilseniz organize bir gruba katılmanızı öneririz. Kolay
görülen birçok şeyde incelikler vardır ve başınıza ummadığınız kazalar gelebilir.Unutmayalım ki, gazeteler tırmanmayı becerip
inemeyen acemi dağcı, ormanda kaybolan avcı haberleriyle ile dolu. Diğer taraftan yıllarca doğayı kirlettik, yok ettik. Hafta sonları terk edilen piknik alanlarındaki pisliği düşünün.
Organize turlar, bu tür kirliliği karşı da duyarlı ve gerekli donanıma sahipler.
SEÇİMİMİ NASIL YAPMALIYIM ?
Her turun kendine göre bir zorluk derecesi var.En doğrusu bu konularda uzman grup ve rehberlerle konuşarak turun zorluk derecesini sağlanan olanakları, yürüyüş, tırmanış sürelerine öğrenmek, öğrendiklerimizle kendimizi tartarak belki de biraz ön çalışma yaparak bir aktiviteyi seçmek bu tür bir aktivitede bulunmadıysanız en doğrusu kolay bir parkurla başlayıp kendinizi sınamak. Diğer taraftan kişisel zevkleriniz, doğadan nasıl bir keyif aldığınız da çok belirleyici; bir dere yatağı, orman, şelale, göl çevresi, sarp kayalar, kumsal veya kamp ateşi… Tura katılan kişi sayısı ve katılımcıların yapısı da önemli bir etken. Çok deneyimli bir grup veya çok kalabalık sizi yorabilir. Belli bir beslek grubu veya yaş oranı turun genel kalitesini etkileyebilir. Konaklamalı turlarda ( çadır-orman evi) nerede ve nasıl kalacağınız da önemli. Ayni şekilde ne yiyeceğiniz… Tüm bunları dikkate alarak seçiminizi yapın.

GEZİ SONRASI 
Mutlaka vücudunuzu dinleyin ve doğru bir seçim yapıp yapmadığınıza karar verin

GİYİM KONUSUDA DİKKAT EDİLECEKLER
* Ayrıca belirtilmemişse şortla gitmeyin
* Sentetik, bol, tercihen çok cepli bir pantolon tercih edin.
* Mevsimine göre pamuklu veya yünlü giysiler tercih edin.
* Sentetik iç giyimden kaçının
* Kışın ayakkabılarınızın üzerine takacağınız tozluklar ayaklarınızı ıslanmaktan, ayakkabılarınızı kirden korur
* Hem güneşten korunmak için hem de yağmurda özellikle gözlük kullananların gözlüklerini ıslanmaktan korumaları için siperli şapka gerek.
* Konaklamalı turlarda, akşam için gerekli göyecekleri yanınızda bulundurun.
* Konaklayacağınız yerin yüksekliğine ve iklimine göre giyecekler seçin.
* Kışın polar kazakları size hem soğuğa karşı korur hem de hafiftirler.
* Dağcılık ve yürüyüşler için geliştirilmiş termal içlikler de faydalı olacaktır.

Giysiler katmanlardan oluşmaktadır. Her katman, vücudun çıkardığı su buharını yani ter buharını, giyim malzemelerinde ıslaklık meydana getirmesin izin vermeden dışarı vermelidir. Böylece kullanıcı iç ıslaklığın getirebileceği sorunlarla karşılaşmayacaktır. Sistem vücut buharını rahatça dışarı verebilirken dışarından gelebilecek ıslanma ve rüzgara karşı gerekli korumayı sağlayacaktır.

Ayakkabılarda ise ayak bileğini saran az dikişli, tercihen ortopedik, su geçirmez ama nefes alabilecek, kalın tabanlı zemin tutuşu olan, rahat botlar tercih edilmelidir. Yumuşak ve fazla bükülen spor ayakkabıları trekking için tavsiye edilmez. Yürüyüş botlarının tabanlarında, dağcılık için üretilen botlara göre derinliği daha az olan farklı yapılarda dişler kullanılır.

Kullanılan şapkaların açık renk ve siperlikli olması tavsiye edilir.

ÇANTALAR
Çanta doğada kullandığınız malzemelerin en önemlilerinden biri. Yanınıza aldığınız her eşyanın, yolculuk boyunca sırtınızda yük olacağını asla unutmayın. Gezinizi daha keyifli kılmak için en önemli noktalardan biri çantanızı hafifletmektir. Hafif bir çanta ile seyahat etmek daha rahattır ve birçok koşulda size kolaylık sağlar. Eğer yanınıza mutlaka almanız gerektiğini düşündüğünüz bir şey varsa, o eşyanın mümkün olduğunca küçüğünü, hafifini ve seyahate uygun olanını seçmelisiniz. İçi yiyecek, su,yedek giyse ve diğer malzemelerle dolu olan bir çantanın doğa sporlarına uygun olmadığını unutmamalı, vücudumuzun en hassas bölgesi olan bel ve sırtımızı riske atmamalıyız. Ayrıca faaliyet boyunca sırtımızda taşıyacağımız bu gereksiz yükle, kaza ve sakatlanma olasılığını da maksimum seviyeye çıkartmış oluruz.

NASIL BİR ÇANTA
İster günübirlik bir yürüyüş için olsun, ister uzun bir kamp faaliyet için çantanızda bulunması gereken temel özellik, ağırlığı omuzlardan alıp kalçanıza verecek bir bel kolonunun olmasıdır. Bel kolonları artık bir ihtiyaç halini almıştır. Yine çantanızı daha kolay taşımanız için ayarlanabilir bir sırt sisteminin bulunması gereklidir. Mümkün olduğunca hafif, dayanıklı ve su geçirmeyen kumaşlardan üretilmiş olmalı.