BÖLÜM IV

ZORLUKLARA GÖRE
PARKURLAR1 den 5 e kadar
BU DERECELENDİRME SİSTEMİ TREKKING İÇİNDİR , Dağcılıkta derecelendirmeler farklıdır.Zemin, yükseklik ve saat kriter olarak alınmakta olsada burada saat ekibin malzeme ve durumuna göre değiştiğinden derecelendirmeye katkısı azdır.

Bazen 3 saat sürecek mesafe 5 saate ancak bitebiliyor.

Güçlük derecesi 1

Eşit yükseklik ve geniş patikalar, dikkate alınmayacak yumuşak tırmanışlar içeren, 3 saati geçmeyen normal halde güçlük hissedilmeyen parkurlardır.

 
  Güçlük derecesi 2

Genellikle yumuşak tırmanışlar içeren ve yürüyüş süresi 4 saati toplam tırmanış 300 m’yi geçmeyen yürüyüş parkurlarıdır.

 Güçlük derecesi 3

Genellikle orta eğilimli ve dar patikalardan oluşur. Günlük toplam tırmanış 500 m’yi ve yürüyüş süresi 5 saati geçmeyen normal kondisyon gerektiren parkurlardır.

  Güçlük derecesi 4

Çoğunlukla orta ve daha fazla eğimli dar patikalar içeren, günlük toplam tırmanış 1000 m’ye ve yürüyüş süresi 6 saat’e varan sportif kondisyon ve disiplin isteyen parkurlardır.
Güçlük derecesi 5 

Taşlık ve sert eğimli patikalar içeren, günlük toplam tırmanış 1000 m’den veya yürüyüş süresi 6 saatten fazla olabilen, tecrübe dayanıklılık,sportif kondisyon ve disiplin isteyen parkurlardır.

bundan ötesi dağcılık…

 not : 

Trekkingde 5 nolu derece Dağcılıkta 0  dereceye
karşılık gelmektedir.