BÖLÜM III  TREKKING TURLARI

Kent gürültüsünden kuş seslerini duymayanlar, artık yeşile koşuyorlar..

Atık doğa ile bütünleşmek isteyenler giderek artıyor tüm dünyada. Ülkemizde bu kuşak kendini çoğunlukla hafta sonu ve günübirlik turlarda gösteriyor. Tek giysi ve sırt çantası ile yolculuğu çıkmak, bedenen yorulurken zihnen dinlenmek temiz hava solumak, özellikle de “daha ekonomik” olduğu için tercih ediliyor doğa turları… Çadırda geçen her bir gecenin anlattığı çok şey vardır, yaşamak gerekir! Kalabalık bir tatil kitlesinin doldurduğu plajlar ve konuklarına kent yaşamını tatile taşıyan eğlenceler “sunan” lüks otellerden uzak kalmak isteyenler için, seyahat acenteleri tarafından çeşitli alternatifler yaratılıyor. Bakir doğa ve temiz havanın, sağlayacağı fiziksel ve psikolojik yararlar son derece fazla. Ancak, trekking’in bir eğlence olmadığını bilmelisiniz. Trekking turları tatil yerlerine yapılan turlara benzemez. Havuz kenarında oturup, bir yandan kitap okumak bir yandan da içeceğinizi yudumlamak gibi bir şansınız yok. Yemeğiniz sınırlı, kalacağınızı yerler çok konforlu değil. Ayni anda hem çok sıcak hem çok soğuk hem de yağışlı olabilir. Bunların pek eğlenceli olduğu söylenemez.

OTEL TATİLİTREKKING
Havuz kenarında oturup, bir yandan kitap okuyup
bir yandan da içeceğinizi yudumlayabilirsiniz
 … Yemeğiniz sınırlı, kalacağınızı yerler çok konforlu değil. Ayni anda hem çok sıcak hem çok soğuk hem de yağışlı olabilir…

Peki o zaman neden trekking yapıyoruz?
ve neden yaptıkça inanılmaz keyif alıyoruz ?


Trekking klasik eğlence anlayışının dışında kalan, kendi içinde aslında çok da eğlenceli bir hal alacak bir spor. Unutmayın ki birçok kişinin göremeyeceği yerleri görecek ve yaşamayacağı maceraları yaşayacaksınız; hem de büyüleyici doğayla o unuttuğunuz güzelliklerle bir arada… İnsanlar size bu tip bir geziyi niçin tercih ettiğinizi soruduğunda siz çoktan başka bir trekking turuna karar vermiş olacaksınız.

HANGİSİ BANA UYGUN

Günümüzde trekking turları için oldukça fazla alternatifiniz var. Ve eğer doğa koşullarına meydan okuyan bir gezi düşünüyorsanız ya da en büyük hayallerinizden biri Himalayalar’a gitmek veya Afrika’da günbatımını izlemekse trekking turu size büyük keyif verecektir. Trekking’in kendi içinde sitilleri var. Bazı turlarda aşçı, yardımcı ve rehber bulunur. Yardımcılar sizin eşyalarınızı taşır ve aşçı da tüm yemekleri hazırlar. Kısacası size sadece trekking yapmak kalır. Başka bir trekking tura da “Kulübeden kulübeye” olarak adlandırılır. Bu tarz trekking’e yemek ya da lüks sayılabilecek alternatifler yoktur. Ama bu tip turların fiyatları oldukça makul olur. Diğer bir trekking türü ise çok yaygın olmayan bir trekking tipidir.

Bu turlar zorlu tırmanışları, zor yürüyüşleri kapsar; macera doludur. Neyle karşılaşacağını  genellikle tur rehberleri de bilmez. Bu tip turları düzenleyen şirketler oldukça az. Trekking turu ne kadar lüks olursa olsun çok konforlu olmayacaktır. Eşyalarınızı sürekli yanınızda taşıyacaksınız;bunu unutmayın. Trekking zorlu olduğu kadar keyiflidir de.

Eğer değişik yerler görmekten, eşsiz manzaralardan ve keşfetmekten hoşlanıyorsanız trekking tam size göre bir spor.

TREKKING ÖNCESİ

Ne kadar para harcayabileceğinize karar verdikten sonra yapmanız gereken gezinizin en kadar aktif olmasını istediğinize karar vermek. Bu konuda gerçekçi olun.

*Trekking turları yürüme üzerine kuruludur. Ama unutmayın ki bu köpeğinizle parkta yürümeye ya da günlük egzersiz için ormanda yürümeye benzemez. Dağlarda, nehir kıyılarında farklı iklim koşullarında yürümek bu aktivitelerden daha farklı olacaktır.

*Eğer rutin olarak yürüyüş ya da koşu yapmıyorsanız, trekking turuna çıkmadan önce mutlaka bunları yapmaya başlayın.

*Birçok (dernek, grup, oluşum) acente  zorluk seviyesi farklı parkurlarda trekking turları düzenliyor. Bu konuda katılacağınız acenteden mutlaka bilgi alın. Eğer deneyimliyseniz basit trekkinglerden zevk alamazsınız, ama ilk kez trekking yapacaksanız zorlu bir trekking turu sizi bu işten caydıracaktır.

*Genel olarak günde kaç kilometre yürüyeceğiniz ya da kaç saat yürüyeceğiniz konusunda size bilgi verilir. Örneğin kolay bir trekking de bile günde 4 saat yürümek size göre değilse kendinize en uygun olanı seçin.

*Katılacağınız turun götürdüğü yerlerin yüksekliğine de dikkat edin. Genelde trekking turları deniz seviyesinden oldukça yüksek yerlerde düzenlenir, bu da yürüyüşün deniz sevisine göre daha zor olacağı anlamına gelir.

GÜNLÜK PROGRAM

*Sabahları genellikle çok erken kalkacaksınız. Erken kalkmak size çok zor geliyorsa trekking pek de size göre değil. Erken kalkmanız için bir baskı ya da zorlama olmaz. Ama zaten her günün sonunda oldukça yorgun olacaksınız ve erkenden yatmak isteyeceksiniz. Erkenden yatınca da erken kalkmanız kolaylaşacak. Trekking turuna çıkmadan önce bunu iyi bir düşünün.

*Erken kalkmanızı gerektiren tek sebep erken yatmanız olmayacak elbette. Kimi sabahlar güneşin doğuşunu seyretme, kimi zaman da sabahın erken saatlerinde müthiş manzarada trekking yapmak için kalkmak isteyeceksiniz.

* Kimi günler tercih ettiğinizden çok daha fazla yol yürüyebilirsiniz. Bu günler genellikle kısa yürüyüş yaptığınız günlerle dengelenir. Kısa yürüyüşlerin yapıldığı günlerde manzarayı seyretmek için duracağınız birçok nokta var. Uzun yürüyüşlerin yapıldığı dönemlerde 1 ya da 2 gün kaldığınız ana kamptan uzaklaşırsınız.

TREKKING GRUPLARI

* Birçok trekking turu 12 kişi ile sınırlıdır. Bu olası problemlerin minimum düzeyde olması için ön görülmüş bir sayadır.

* Küçük guruplarda kaynaşma daha çabuk olur, böylece gruptaki diğer kişileri tanıma fırsatı yakalarsınız. Küçük gruplarda kişi başına 2-3 görevli düşer.

* Grup turlarında sizin görüşlerinizle diğerlerininki uymayabilir. Bu göz önünde tutarak seçeceğiniz grup hakkında bilgi edinin. Kendi grubunuzu oluşturma şansınız olduğunu da unutmayın.