BÖLÜM I   DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ  –  TREKKING

Trekking, doğa yürüyüşü olarak tanımlanan, giderek yaygınlaşan ve hemen her yaş grubundan insanın gerçekleştirebileceği bir aktivitedir. Doğa sporlarının en hafif kollarından biri olan trekking, her geçen yıl daha çok rağbet görüyor. Seyahat acentelerinin düzenlediği, rehberler eşliğinde yapılan, doğayla buluşmayı hedefleyen spor ağırlıklı bir turizm türü olarak de gelişiyor.Coğrafi olarak büyük bir zenginliğe ve uygun koşullara sahip olan ülkemiz trekking için birbirinden güzel parkurlar sunuyor. Trekking için seçilen rotalar yürüyüş süresi parkurun zorluk derecesine göre değişiklik gösteriyor. Orta dereceli bir parkur yaklaşık olarak 5-6 saat sürüyor. Kent yaşamının kaosundan kısa süreliğine de olsa uzaklaşmak, doğayla baş başa bir gün geçirmek ve doğadaki güzellikleri grup arkadaşlarıyla paylaşmak isteyenlerin uğraştıkları bir spor aktivitesi olarak trekking in amacı kentlerde özlenen doğal yaşama bir gün olsun ayak uydurabilmek.

Doğa yürüyüşü turlarına katılmak için hiçbir özel eğitim ya da beceri gerekmiyor. Ama yine de, zorlu yokuşlarla, engellerle karşılaşacağınız yerler olacağından kas ağrıları yaşamamak için kondisyonlu olmak gerekiyor. Bu nedenle, zorluk derecesi düşük parkurlardan başlamanızı veya çevrenizdeki park ve bahçelerde, yüksek tempolu yürüyüşlerle hazırlık yapmanızı öneririm. Şehir dışındaki rotalara ise tek başına çıkmamanız, bir rehber eşliğinde gitmeniz, güvenliğiniz açısından önem taşır. Trekking ve dağcılık gibi sporla uğraşanların cankurtaranı olan kendi özel detaylı krokileri mevcut olduğu gibi yeni teknoloji GPS destekli cihaz ve haritalarını da kullanmak mümkündür.Bilmediğiniz rotalarda, mutlaka deneyimli bir rehber eşliğinde yürüyün. Aslında trekking parkurlarında yürümek sanıldığı kadar zor değil. Yürüyüşe uygun bir ayakkabı veya bot ve sırt çantasıyla kolay parkurlarda, bedeninizi çok zorlamadan gerçekleştireceğiniz bir yürüyüşün ardından yorgunluk değil zindelik hissedeceğiniz kesin.UYARI
Zevkli bir gezi… Doğa yürüyüşlerini zevkli ve güvenli hale getirebilmek için dikkat edilecek konular arasında ekipman ve bilgi çok önem taşır.

YANINIZDA BULUNSUN
Uygun bir yürüyüş ayakkabısı veya botu
Küçük bir sırt çantası
Yağmura ve dere geçişlerine karşı su geçirmez giysiler
Matara ( su şişesi )
Güneş gözlüğü ve kremi
Şapka
Yedek çorap
Havlu
Düzenli kullanmanız gereken ilaçlar
Eşyalarınızı sudan korumak ve çöpleriniz için boş poşetler