BODOSK’un Düşü: Himalayaların Kalbine Yolculuk…

 

BODOSK’un Düşü: Himalayaların Kalbine Yolculuk…


Hüseyin Avni KUNDURACIOĞLU

Bodrum Doğa Sporları Kulübü (BODOSK) bu yıl 15’inci yılını kutluyor. Bu demektir ki, BODOSK 15 yıldır dağlarda.

Dağlara gönül vermiş ya da doğa yürüyüşlerini seven bir çok Milaslının yolunun, zaman içinde BODOSK’la kesiştiğini düşünüyorum.

Sonraki yıllarda, Milas kendi doğa örgütlenmesini Milas Doruk Dağcılık çatısı altında toplasa bile, BODOSK ile bu kesişme hep yaşandı. İki örgütlenme, bir çok kampı birlikte gerçekleştirdi, bir çok dağın zirvesini birlikte keşfetti.. Bu birlikteliklerde; mutluluğun keyfini de birlikte yaşadı, kaybolmanın tedirginliğini de..

Ateşin sıcaklığı hepimizin yüzünü yaladı, susuzluğu hep birlikte giderdik kana kana.. Zirvelerin karşı konulamaz çekiciliğini keşfetmenin mutluluğu, hepimizin yüzlerine yansıdı gülümseyişlerle…

Fark etmesek de, hep birlikte göğüs gerdik, dağ sıkıntılarına.. Ama yine paylaşımcılığın en üst noktasını da birlikte yaşadık.
Elbette BODOSK bizden yaşça büyük.. Ve bu büyüklüğün getirdiği zaman dilimine, çok güzel zirveleri koydu hanesinde. Biz ise, inatla ve aşkla yakalamaya çalışıyoruz karlı zirvelerin çekiciliğini.

BODOSK, çıtayı biraz daha yükseltti. Hedefini yani gözünü, Everest’e dikti.. Daha doğrusu Everest Ana Kampı’na… Bu düşlerini de, perşembe akşamı bir etkinlikle paylaştılar.

İklimsel koşullardan dolayı, Kasım ayında yapılması düşünülen bu projeyi, profesyonel dağ ve tırmanış rehberi olan Ercan Selim Kolbakır, bir sunumla aktardı salona..

O kadar güzel bir sunumdu ki; Nepal’in egzotik sokaklarından Himalaya’nın yüksek tepelerini taşımakta zorlanmadı salonda bulunanları..

Everest, dünyanın çatısı olarak kabul edilir. Bu çatıya ulaşabilmek için, Everest Ana Kampı’na ulaşmanız gerekiyor. Nepal’in başkenti Katmandu’dan başlayan trek rotası, Everest Ana Kampı’nın bulunduğu Kalapattar Dağı’nın eteklerinde sonlanıyor. Dünyanın bütün dağcıları için, bu trek en büyük düşü oluşturur..

Ana kamptan Everest’e doğru yürüyüş ise, çok profosyenel bir düş oluyor.. Kolbakır’ın söylediğine göre, o tırmanış iki buçuk aylık bir zaman dilimini içeriyor.

BODOSK’un gerçekleştirmeyi düşlediği ‘Himalayaların Kalbine Yolculuk’ yürüyüşü; yalçın dağların arasından yol bulacak, asma köprüleri, tapınakları, dağ köylerini aşacak, ısı düşecek, bazen kum dağlarında, bazen ise inanılmaz yamaçları ardında bırakarak gerçekleşecek. O eşsiz dağlardan bazen inecekler, bazen çıkacaklar. Namche, Dingoboche, Lohuche, Gorak Shep gibi dağ konaklamalarını arkalarında bırakıp, Everest Ana Kampı’na ulaşacaklar. Bütün bunların yanı sıra ‘yüksek dağ irtifa hastalığına’ yakalanma riskinden korunmaya çalışacaklar.


Everest Ana Kampına ulaştıklarında ise 5360 metrede, Kalapattar Dağı’na çıktıklarında ise 5545 metrede olacaklar. Everest, bütün ihtişamıyla selamlayacak Bodrumlu dağcı dostlarımızı..

Bu treki bir kaç kez gerçekleştiren dağ ve tırmanış rehberi Ercan Selim Kolbakır’ın öncülüğü, geride bıraktıkları yıllar içerisinde çıktıkları zirveler ve dağ aşkları en büyük yardımcıları olacak.

Yolları açık olsun..
Nameste..