LELEG YOLU ÇEVRE TEMİZLİĞİ

Her zaman keyif alarak yürüdüğümüz Leleg yolunda içimizi acıtan çöp görüntülerini ortadan kaldırmak için 14 Mart 2020 tarihinde saat 09:30’da Bodrum itfaiye meydanında buluşuyoruz.
Bodrum belediyesinin yardımları ile ilk etapta Çukursarnıç bölgesindeki çöpleri toplayacağız.
Bu etkinlikte yer almak isteyen tüm gönüllü üyelerimizi bekliyoruz..


Bodrum Ticaret odasını ziyaret ettik.

Bodrum Doğa Sporları Kulübü Derneği (BODOSK) Başkanı Yusuf Taş, Başkan Yardımcısı Arcan Camgöz, Genel Sekreteri Emre Pars ve yürüyüş lideri Metin Bul 4 Mart 2020 Çarşamba günü Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’u ziyaret etti.

Devamı


2020 Yılı Ocak-Şubat-Mart aylarını kapsayan 1. dönem etkinlik programımız yayınlandı.Etkinlik programımızı aşağıdaki simgelere tıklayarak bilgisayarınza indirebilirsiniz.2019-2020 YÜRÜYÜŞ SEZONUNU 77 BODOSK KATILIMCISIYLA KARANLIK THİANGELA ÇİFTLİK PARKURUNDA AÇTIK.

2019 Yılı Ekim-Kasım-Aralık aylarını kapsayan 3. dönem  etkinlik programımız yayınlandı.Etkinlik programımızı aşağıdaki simgelere tıklayarak bilgisayarınza indirebilirsiniz.


Sevgili Dostlar;
6 Ekim Pazar günü gerçekleştireceğimiz ilk doğa yürüyüşüyle birlikte, yeni bir sezona başlamış olacağız. Yıl sonuna kadar sürecek olan etkinlik listemizi önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.
Bu sürece girmeden önce, siz sevgili doğasever dostlarımızla dertleşmeyi ya da etkinliklerimizle ilgili bazı anımsatmalar yapmayı uygun bulduk.
Öncelikle, kendimizi ve bedenimizi en iyi tanıyanın yine kendimiz olduğunu düşünerek, parkur seçimlerini yaparken, bu konumu göz önünü almanızı öneriyoruz. Ancak yaşı kaç olursa olsun inişli çıkışlı açık alanda en az 10 kilometre yürüyebilecek her sağlıklı bireyin yürüyüşlere katılabileceğini düşünüyoruz.
Her parkur açıklamamızda, parkurun konumunu ‘Kolay – Orta – Zor’ sözcükleriyle sınıflandıracağız. Yukarıda belirlediğimiz yürüme kıstasının ‘kolay’ için geçerli olduğunu, daha uzun ve daha çok çıkışın olduğu parkurların ‘Orta’ olacağını belirttikten sonra ‘Zor’un ise ciddi bir performans gerektirdiği anlamını taşıdığını belirtelim.
Bu sınıflandırmalar, bireyin doğa yürüyüşçüsü olduğu esas alınarak belirlenir. Sahilde ya da düz yolda yürüdüğünüz bilmem kaç kilometrenin, doğa ya da dağ yürüyüşü için bir önemi olmadığını söylemeliyiz. Zira her iki yürüyüşün arasında ciddi bir fiziksel fark vardır.
Doğa yürüyüşlerinin ciddi bir disiplin kuralları içerisinde olması gerektiğini geride bıraktığımız parkurlar öğretti. ‘Dağın şakası olmaz’ deyimini yürüyüş boyunca şiar edinmekteyiz. Zira doğa olduğu sürece ‘risk’in de olacağı bilincini taşıyoruz.
Doğa yürüyüşlerimizin liderliğini yapacak olan arkadaşımız ‘Öncü’ ve grubun en arkasından gelecek görevli de ‘Artçı’ olarak isimlendirilir. Hiçbir koşulda öncünün önüne geçilemeyeceği gibi artçının da arkasında kalınmaz. Karşılaşacağınız her hangi özel bir durumda bu arkadaşlara bilgilendirmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır.
Yürüyüşlerimizde alkol kullanımı kesin yasak olduğu gibi, sigara içimine sadece büyük molada izin verilir.
Yürüyüşlere gelirken ; rahat, teri emen, vücudunuzu sıkmayan ve hareket alanınızı engellemeyen giysiler kullanılmasını öneriyoruz.
Ayakkabı, doğa yürüyüşleri için en önemli bir unsurdur. Bileği saran ve tabanı arazi için uygun olan bot/ayakkabı seçimi hem rahat yürümenizi hem de bilek burkulmalarını en aza indirecektir.
Doğa oldukça cömert. Mevsimine göre farklı dağ meyveleriyle bizi karşılayacaktır. Ancak sahipli arazilerden hiçbir koşulda meyve vb almıyoruz. Zira bizim bir anlık hevesimiz, başkalarının geçim kaynağı olabilir.
Gittiğimiz bölgelerdeki flora ve faunaya koruyucu olacağımız gibi, karşımıza çıkan antik yapıları olduğu gibi yani müdahale etmememiz gerektiği bilincinde olduğumuzu düşünüyoruz.
Doğaya saygı, en büyük ilkemiz olmalıdır.
Baton kullanımı zorunlu olmamakla birlikte, sağlıklı bir yürüyüş için önerdiğimiz bir aksesuardır. Zira baton yürüyüş sırasında dengenizi sağlayacağı gibi, performansınızı artıracaktır.
Her yürüyüş öncesi, o haftaki parkurun konumunu, mesafesini , görevlileri ve o hafta sonundaki hava durumunu sizlerle paylaşacağız. Bazı parkurların sonunda bir süre mola verilecekse eğer, yine bu paylaşımlarda sizlerle paylaşacağız. (Bir kahvehane, deniz kenarı ya da yüzme molası gibi.)
Doğaya asla çöp bırakmadığımız gibi gereksiz gürültü kirliliğinden de kaçınıyoruz.Doğayı dinlemek, doğadan keyif almak, yeni güzergâhları hep birlikte keşfedeceğimiz önümüzdeki parkurları, sağlıklı ve mutlu bir şekilde arşınlamayı umuyoruz.
Bütün bunların ötesinde; doğa yürüyüşlerinin bir amacının da ‘ kendini bulmak ve hatta kendini bilmek’ olduğunu düşünüyoruz.
Keyifli parkurlarda görüşmek dileğiyle…
BODRUM DOĞA SPORLARI KULÜBÜ (BODOSK)


2019-2020  Sezonunu 02 Ekim 2019 Çarşamba günü dost toplantısı ve ardından 06 Ekim 2019 Pazar günü Karanlık-Theangela-Çiftlik yürüyüşü ile açıyoruz.